<$BlogRSDURL$>

utorok, júla 27, 2004

Niečo nové 

Vôbec nemám dobré obdobie a som rád, že vládzem písať pre zamestnávateľa. Takže zasa len stručne. Ktosi mi tu vytýkal, že to musí byť naozaj uhorková sezóna, keď sa zmieňujem o Martinovi Jakubcovi na weblogu. Medzitým sa z neho stala skutočná hviezda internetu a dáva aj rozhovory. Tu je jeden dosť bizarný a zajtra má vyjst u nás v SME.

piatok, júla 23, 2004

Uhorky 

Je strašne teplo. Už dva dni som neaktualizoval weblog a ani ma to neštve. Toto hot počasie nie je cool. Ak ešte nemáte plné zuby Pohody, pozrite si zajtra vo víkendovej prílohe SME môj fotoreport, v ktorom som sa úspešne vyhýbal hudbe. Link nedám, lebo na webovej verzii neuverejňujú fotky. Ale urobím fotoreport na mojej stránke, len som sa k tomu ešte nedostal.

streda, júla 21, 2004

Bebel 

V SME mi vyšla recenzia novej Bebel Gilberto.

utorok, júla 20, 2004

Dovolenka a vyhľadávač 

Dnes bola na weblogu rekordná návštevnosť, o chvíľu z toho bude normálny časopis. Vlastne, to by som v takom prípade musel aj články písať ako pre normálny časopis a byť za to platený, však? :-)
Zajtra si beriem pol dňa dovolenky z roboty, osobné dôvody. A z blogu celý deň. Tak vám chcem aspoň ponúknuť veľmi zaujímavý vyhľadávač, alternatívu Google, ktorú som dnes objavil (niekedy je dobré sa pozerať, odkiaľ chodia ľudia na túto stránku). Volá sa AlltheWeb. Možno že nakoniec Google dopadne ako Altavista. Kto si už na ňu dnes spomenie? A kedysi sme cez ňu hľadali všetci.

Pohoda v Pravde a inde 

Tak tento report v Pravde si musíte prečítať!!!! A vysvetlite mi, čo tým autor myslel prosím.
Inak, neviem prečo v Národnej obrode a v Novom čase tvrdošijne píšu, že na Pohode bol zákaz predávania alkoholu. Boli tam vôbec tí ľudia a videli desiatky stánkov? Prečo by bol potom Zlatý Bažant hlavný sponzor, keby tam bola prohibícia? A kto by prišiel?

Hackli Jakubca! 

Rychlo sa pozrite na slávnu stránku Martina Jakubca!
Pre prípad že to dá do poriadku kopírujem prvý odstavec:
Narodil sa 17. novembra 1983 v Bratislave. Je absolventom Hotelovej akademie v Bratislave a Ludoveho umeleckeho konzervatoria v Bratislave. Po ukonceni studia sa rozhodol pre dalsie vzdelavanie. Momentalne studuje na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Ekonomickej univerzite v Bratislave. Rodicia ho bijavali, otca mal alkoholika, matka sa o rodinu velmi nestarala. V rodine oporu nenachadzal, preto si nasiel imaginarneho kamarata (dnes opilca) Larryho Hagmana. Je to jeho idol a preto sa rozhodol ze ho bude napodobnovat vo vsetkych smeroch, obliekat sa ako manager, chodievat na golf, predvadzat sa a podobne.

pondelok, júla 19, 2004

Linky na pondelok 

V SME vyšiel spoločný článok o Pohode, do ktorého som prispel hlavne piatkovým programom a napísal som aj nové cédečká.

nedeľa, júla 18, 2004

Stránka pre anonymov 

S identitou na internete nemám problém. Aj v reálnom živote nosím so sebou svoju tvár a snažím sa robiť veci tak, aby ma ľudia nepovažovali za hovädo. Môžem povedať, že mi vôbec nevadí, že pri browsovaní zanechávam za sebou stopy (IP adresu). Ale aj tak ma zaujala táto stránka, cez ktorú môžete browsovať úplne anonymne. Možno ju niekto z vás využije.

Pohoda 2 

Noc na Pohode stojí za to, rozložil som si karimatku v stane Slnko Records a sladko spal do desiatej. Potom som sa venoval reportáži a videl som sympatickú gajdošskú kapelu Vrbovské vŕby kamaráta Andreja Jobusa. Môj vrchol festivalu prišiel v podobe skupiny Karpatské chrbáty, tiež z Vrbového, hrajú úžasne a absolútne sa s ich bigbítom stotožňujem, skvelá bola aj päťčlenná dychová sekcia. Energia, radosť, zaujímavá hudba. Autentická, naozaj zo srdca. Veľmi som sa zabavil na krste ich štrvrého CD s názvom Karpatské chrbáty 4, pokrstila ho vokálna skupina Free Varlata Angel Voices na čele s Michalom Kaščákom. Dobrá zábava.
Keďže som v sobotu nemusel písať report do SME, žil som spoločensky a venoval som sa skôr kamarátom ako snaživému obliezaniu stejdží, ale počul som dosť a hudobne sa mi zdala sobota slabšia ako piatok. Ospevovaná Cesari Evora ma nebrala, Moloko bolo nudné. Marleyho kapela The Wailers hrala pekne dýchajúce reggae, ale ja to už nejako nemusím. Na druhej strane, keby nebožtík Marley žil, asi by to nebolo nejaké kvalitatívne iné. Skrátka fajn koncert, ale nie pre mňa.
Ešte musím oceniť priestor, na vojenskom letisku bolo naozaj dobre, aj keď málo tieňa. Výhody prevažovali. Sloboda, priestor, vzduch, ani zdanie klaustrofóbie.


sobota, júla 17, 2004

Správa z Pohody 1 

Kym minulý ročník Pohody ma nezaujal hudbou, ale atmosférou, tento rok bolo hudby dosť. Aspoň pre mňa a očividne aj pre iných. Hneď ako sme prišli, strhla ma argentínska funky skupina Rescate. Hrali ako raní Jamiroquai, skvelé. Vynikajúca rytmika, veľký drive.Česká skupina Gaia Mesaia hrala celkom slušný crossover, ale tá ľavičiarska ideológia mi vadila, okrem toho, Rage Against The Machine sú nielen nasratí, ale aj fantastickí muzikanti. Inak speváčka bola výborná a gitaristka hrala tiež k veci. Kubánski Amparanoia hrali dlho a dobre.  Uchvátili ma Slovinci Elvis Jackson. Kombinovali sound Police a hardcore a pritom to bolo usmievavé a melodické ako Spin Doctors. Fakt veľká zábava. Na Pohodu sa zmestil aj Šarišan so svojim ortodoxným folklórom, ktorý, ako v podstate každá kapela, zožal veľkú slávu.
Vertinä je pre mňa na albume zaujímavá, ale vydržal som štyri pesničky, tu som si vychutnal osem a potom som musel odísť. Fantastická kapela, úžasné aranže (občas methenyovské harmónie), speváčky spievajú neuveriteľne, nepravidelné rytmy sú fascibujúce. Ale je to všetko rovnaké a to chce odolnosť vydržať dlho ich vysoké trojhlasy.
Pre mňa bol vrchol Pražský výběr, hrali ako za starých čias a s výnimkou dvoch vokalistiek aj v pôvodnej zostave. Bola to veľká sila. Zaujímavé, bavili ma aj veci z druhého albumu, ktorý som v čase vzniku až tak nedocenil. Dana Bártu som videl naživo trikrát a vždy som bol fascinovaný, takže som pozornosť nechal na Výběre a Illustratosphere som počúval od stánku s pivom, ale bolo to fascinujúce ako vždy. To je podľa mňa vrchol hudby, ktorá sa robí na území bývalého Československa.
Leningrad Cowboys sú najlepšia estráda na svete. Neuveriteľne zošľapaná skupina, cover verzie sú poväčšine vydarené (špeciálne Kashmir od Led Zeppelin ma úplne zobral), tie prefláknuté popové pesničky nemusím, ale hrajú s neuveriteľným nasadením a koncert splnil to, čo všetci chceli - bola to veľká zábava.
Ešte som videl Mishu unplugged (prvýkrát naživo), bolo to veľmi vkusné, pekné a ona naozaj spieva, nevypúšťa len teplý vzduch, ako na platniach.
No a na záver hrali imitátori Beatles The Backwards. Úplne autentickí, normálne by som sa nechal na chvíľu oklamať že je to originál. Pekný koniec večera.  
Idem pracovať, čaute.

štvrtok, júla 15, 2004

Cudzota a Leeloo 

Narodíme sa do nepriateľského sveta, ako prvú pocítime bolesť a prvý zvuk, ktorý vydáme, je plač. Vysúvame tykadlá a snažime sa nepriateľstvo súcna prekonať. Nachádzame si svoje individuálne spôsoby, ale sú to len stratégie, ťahanie zástaviek na mape, kým skutočná vojna vyzerá inak. Držíme sa čoho môžeme, ale aj tak niekedy, keď pozeráme na svet okolo seba pocítime, že je to všetko len kulisa, ktorú občas rozvlnia nejaké príšerné bytosti z druhej strany. Alebo sú to zlí duchovia v nás? Pocit prvotného chladu sa pravidelne vracia pri našich zlyhaniach, bezmocnostiach, odchodoch iných, beznádejach. Svet sa znovu a znovu zdá veľký, chladný a nekonečne cudzí a baldachýn sa nadúva čoraz viac. Hrabeme sa po vreckách a dávame dokopy posledné drobné, aby sme si mohli kúpiť pokojný spánok aspoň na jednu noc.
A teraz si predstavte, že sú na svete aj ľudia, úprimne spokojní so svojím svetom, asi preto, že sú zo seba úprimne a nefalšovane nadšení. Napríklad Leeloo.

Víkend do Pohody 

Minulý rok som bol prvýkrát na Pohode - zavolali ma tam ako, prepytujem, spisovateľa. A tak som tam zostal. Napísal som o tom aj úvodník do inZine, takýto. Mimochodom, je to môj posledný inzinovský úvodník vôbec.
Zajtra idem znova. Nijako zvlášť sa neteším na hudbu, ale teším sa veľmi. Je to nejaká mágia na týchto festivaloch, cítim sa dobre medzi ľuďmi, stánkami, všelijakými umeleckými akciami, týpkami a hudbou. Keďže asi budem pravidelne v press centre na internete, vynasnažím sa vás za horúca informovať. Stay online.

Úplne najväčšia haluz 

Nejako sa nám s tými haluzovými stránkami roztrhlo vrece, asi ľudia nemajú v robote čo robiť, tak browsujú. Za žiadnych okolností si nenechajte ujsť stránku Margity Píriovej!

streda, júla 14, 2004

Vyjadrenie Orange 

Už som tu písal o SMSkách zo stránky Orangeportal, ktoré meškali 35 hodín (posielal som ich v nedeľu večer, prišli v utorok doobeda). V nedeľu večer som poslal mail na technickú podporu. V pondelok okolo obeda mi chlapík na telefonickom hotlajne vysvetlil, že esemesky pár hodín meškajú lebo majú technický problém. Dnes o 11:02 mi prišla mailom odpoveď, takáto:

Vazeny pan Jaslovsky,
dakujeme za Vas zaujem o nase sluzby. Odosielanie SMS z nasho portalu pracovalo v case dorucenia Vasho e-mailu korektne. Poprosim Vas uviest prihlasovacie meno pod ktorym Vam nepracuje / nepracovalo odosielanie SMS a presne popisat, co Vam nepracuje - co kam zadavate, na co klikate, co sa Vam zobrazuje a aky pouzivate prehliadac (aj presnu verziu). Dakujem.

Ďalšia coool stránka 

Tie predchádzajúce linky mi poslal kamarát Jaro Ridzoň, podobne aj túto, ktorú uverejňujem úplne bez komentára, lebo by som vás pripravil o potešenie. Fakt to stojí za to.

Kandidát na stránku roka 

Tak toto je teda dosť silné kafé, choďte, neoľutujete. A prečítajte si životopis. Martina Jakubca sa oplatí spoznať!
A tu je pokračovanie

utorok, júla 13, 2004

Že by fotky? 

Teraz sem skúsim vložiť fotku podľa návodu. Ak to vyjde, uvidíte dnešný pohľad z nášho balkóna v robote. Pri každej cigarete bolo úplne iné počasie.

Oranžové SMSky 

Mimochodom, testovacie esemesky, ktoré som si predvčerom večer a včera dopoludnia posielal z Orangeportalu - už som o tom písal tu, dnes okolo desiatej slávnostne dorazili. Tej prvej večernej to trvalo 35 hodín. Samozrejme, kredity sa mi odrátali. Orange suckz.

Vynovený All Music Guide 

Keď píšem o hudbe, je pre mňa pravá ruka stránka All Music Guide. To je veľmi podrobná encyklopédia s profilmi albumami a všetkým, čo človek potrebuje. Samozrejme, vo všetkých encyklopédiách sa nájdu chyby, ale to sa inak ani nedá, dôveruj, ale preveruj. Teraz som si ju otvoril po niekoľkých dňoch a skoro som odpadol, po piatich rokoch sa úplne zmenila. Totálny redizajn a zmena funkcionality. Vyzerá modernejšie, je prehľadnejšia, má rozšírené vyhľadávanie, užitočné záložky, keď sa človek zaregistruje, vraj dostane viac informácií. Ale vyzerá tak sterilne komerčne a obávam sa, že ešte má bugy, človek dosť často dostane hlášku "We apologize for the temporary connection delay. Please click the refresh button on your browser." A zdá sa mi, že ide výrazne pomalšie, a to tu v robote máme naozaj dosť rýchlu linku. Uvidíme, keď sa vychytajú chrobáky, možno si zvyknem.
Ale normálne som sa išiel z nostalgie pozrieť na stránku WebArchive ako vyzerala predtým.

Budúcnosť je jasná, budúcnosť je FireFox 

Keď mi kamarát odporučil nový browser FireFox, nepáčil sa mi. Bol čudný, nezvyčajný, s pätkovým písmom v menu (ktoré neznášam) a vôbec, vyzeral tak čudne linuxácky. Podotýkam, že Operu mám celkom rád a aj na Explorer som používal rozhranie Crazy Browser, svojho času progresívne. Ale nejako mi to nedalo, o FireFoxe začalo hovoriť nejako moc ľudí, som sa s ním chvíľu bavil a hneď mi prirástol k srdcu. Kto to ešte nevie, upozorňujem vás, že Microsoft Internet Explorer zomiera, dva roky ho neupdatovali len plátali diery, dokonca pozastavili vývoj (aj keď vraj zasa pokračuje), ďalšia verzia bude dodávaná len ako súčasť nového operačného systému.
Nechce sa mi písať recenziu, ale tu sú výhody FireFoxu:
Je rýchly ako Opera, t.j. rýchlejší ako MSIE (akurát sa mi zdá že dlho štartuje). Veľmi efektívne odblokováva vyskakovacie (pop-up) okná. Novú stránku si môžete otvoriť buď do nového okna alebo do záložky. (ak s pri kliknutí na link podržíte Ctrl, otvorí sa do záložky, ak Shift, do nového okna). V lište je integrovaný vyhľadávač Google. Dajú sa naň stiahnuť pekné skiny a desiatky maličkých "extensions", ktoré rozširujú funcionalitu. Napríklad som sa za hodinu stal závislý na jednej z nich - keď chytím link a kúsok potiahnem, otvorí sa v novej záložke. Fantastické. Ďalšia vymoženosť je Adblock, blokovanie reklamných bannerov. Práca s bookmarkami je VEĽMI efektívna.
FireFox dôsledne ctí webové štandardy, nezaprasuje registre, všetko si pekne odkladá na jedno miesto. pri inštalácii sa spýta, či má importovať bookmarky z Explorera. A je malinký (inštalácia má 4,7 MB).
FireFox je mozillácky produkt, zatiaľ je len browser, nič iné (neobsahuje mailer a pod.). Je len vo verzii 0.9.2 a už je to skvelý kúsok softu. Aj keď vraj obsahuje ešte bugy, ešte mi nezazmätkoval pri žiadnej stránke. Aj keď komentáre na tejto strane som mu musel zvlášť povoliť, lebo ich považoval za vyskakovacie okná.

pondelok, júla 12, 2004

Budúcnosť je jasná. Ešte tú prítomnosť. 

Včera večer som testoval SMS portál DooDeeToo, skvelá vec, ktorá umožňuje posielať eurotelovské aj orindžovské webové esemesky (teda z E-Zones a Orangeportalu) aj cez wap. Mám aj jedno aj druhé, Orange služobný. Len tie oranžové SMS mi nejako nefungovali. Dnes dopoludnia som si skúsil poslať SMS aj priamo z OrangePortalu a tiež neprešla. Volal som na hotline, kde mi mladík vysvetlil, že im to nejako nefunguje a správy sa zdržia pár hodín. A prezradil aj, že majú problém aj s mailami. Je trištvrte na jedenásť a testovacie SMS ešte nedorazili. To už je skoro 24 hodín. Firma roka sa predviedla skvele.

Tesco Spiderman 

Dnes som išiel nakupovať do Tesca a po dlhej dobe som sa rozrehotal. Takéto situácie fakt človek nevidí každý deň. Žiaľ, foťák nám ukradli, ale ja celkom rád fotím aj tým čo mám k mobilu. Nikdy netrafím na čo mierim, takže vznikajú umelecké posuny, akože úmyselné narušenie kompozície, navyše kvôli vade šošovky robí zvláštne vangoghovské krivky.
Ale táto fotka tuším celkom vyšla aj v tradičnom význame.

nedeľa, júla 11, 2004

Linky na pondelok 

Šialený víkend. Takže zasa iba linky.
V SME mi v sobotu vyšli hneď dva dlhé články, obidva sú, žiaľ, zamknuté, tak musíte počkať na šiestu hodinu alebo sa zaregistrovať a budete mať mesiac odomknuté všetky linky.
Tu je rozhovor s Mišom Kaščákom (inak si samozrejme tykáme, ale v SME sa musí vykať)
a tu je reportáž o tokajskom víne.
Priateľ, zoológ Tomáš Čejka mal svoj debut v SME, písal o malých morských potvorách.
A ešte sľúbený článok Dana Cvečeka o tom, čo má za lubom Slovak Telecom novým produktom Rodinný internet.
Držte palce.

piatok, júla 09, 2004

Žeby sa slovenské telekomunikácie polepšili? 

Včera ma šokovala táto správa (zdroj - inet.sk) "Od 1. augusta ponúkne Slovak Telecom paušálny internet na analógovej linke. Za mesačný paušál 299 Sk (355,80 Sk s DPH) bude možné surfovať v čase od 16:00 do 7:00 počas pracovných dní a neobmedzene počas víkendov a sviatkov. Produkt bude mať názov Rodinný internet a bude možné používať ho na telefónnej linke s programami ST Standard, ST Pohoda, ST Maxi a ST Extra."
Chvíľu som si myslel, že zomierajúci dinosaurus porodil životaschopné dieťa, ale čosi mi nedalo. Práve som rozmýšľal, čo za odrb za tým asi je, až mi to kolega Daniel Cveček prezradil. Samozrejme je neetické jeho zistenia publikovať skôr ako on, ale potom vám dám link na jeho článok v SME. Dobre si to tí telekomáci vymysleli.
Na druhej strane to nie je odrb voči klientom a naozaj môžete mať od štvrtej do siedmej rána neobmedzený dial-up za pár korún. Tak čo.

štvrtok, júla 08, 2004

Nie som spisovateľ! 

Dnes mi volal redaktor konkurenčnej Pravdy. Vraj robia anketu so slovenskými spisovateľmi a či mu môžem odpovedať na päť otázok. Napísal som síce dve dosť úspešné knižky, ale vždy som prekvapený keď ma niekto nazve spisovateľom, lebo šak spisovatelia sú tí umelci, čo píšu poviedky a romány a ja som autor len dvoch biografií. Tak som zmäkol a navrhol nech mi pošle otázky mailom. "Nie, to bude len minútka", prosil. No dobre, poďme na to, hovorím. Tak prvá otázka, začal redaktor. Kto bol prvý slovenský kozmonaut? V tej chvíli som nadobudol definitívne presvedčenie, že nie som žiaden spisovateľ a rozhovor som násilne ukončil.
Ozaj, kto bol prvý slovenský kozmonaut?

Dve veci ktoré ma vytáčajú 

Už som sa tu dlho nerozčuľoval nad žiadnou reklamou tak musím napísať o jednej, čo ma vážne dopálila a normálne rozmýšľam, že dám podnet na arbitrážnu komisiu rady pre reklamu. Moje sklamanie je o to väčšie, že Playstation mal vždy skvelú kreativitu. Toto asi muselo vzniknúť u nás, alebo sa svet načisto zbláznil.
Reklama na Playstation 2 vyzerá takto: Vidno babenku z kategórie teens a headline je: Vymeň jednotky za dvojku. Pritom jej vidno malé prsia (jednotky).
Ja ani neviem, či sa týmto slaboduchým sexistickým kreténstvom vôbec oplatí zaoberať. Alebo sa to vážne zdá niekomu vtipné? Čo to má vlastne s tými svojimi jednotkami robiť? Vymeniť ich za Playstation? Čo je na tom, keď ma niekto malé prsia?

Druhá vec ktorá ma vie vytočiť do nepríčetnosti je akýsi nový letný superhit, ktorý počujem ODVŠADIAĽ. Refrén je asi takýto (citácia možno nebude úplne presná): Maria Á, Maria Í, Maria É, Maria Ou Ou. Som človek vysoko odolný voči kontaminácii hudobnými splaškami, viem si zavrieť zvukovody ako pes a nepočúvať, resp. odstaviť nervy medzi uchom a mozgom. Prežil som s úsmevom aj vystúpenie krčmového tria nedávno v Rusovciach (kamarát utekal) aj Asereje som zvládal. Ale toto už je príliš ťažká artiléria. Zbraň hromadného ničenia. Podľa mňa je to dôvod, aby sem prišli Američania ako do Iraku.

Rozhovor pred stanicou 

Pred stanicou stáli dvaja chlapi. Takí tí čo majú oblečenie od Vietnamcov, ktoré by sa už zišlo oprať alebo skôr vyhodiť, červené tváre od etylalkoholu a očividne moc nedbajú na fyzickú hygienu. Pili pivo a čosi k tomu. V okolí Hlavnej stanice je takých požehnane. Boli v družnej debate, ale niekoho zočili a začali na neho kričať. Kamarát pristúpil k nim. Lepšie oblečený, aj čistejší, taký normálny päťdesiatnik. Jeden z lúzerov sa mu zveril s problémom: Windowsy 98ky mu ani poriadne nenabehnú a počítač sa hneď reštartuje. Čo to môže byť? To môže byť hocičo, profesionálne sa zatváril expert. Stovky dôvodov. Začal rozoberať možnosť vírusu, hardvérového konfliktu, zle nainštalovaného softvéru, poškodenia registrov. Skrátka bol múdry ako rádio. Ten druhý ho počúval, potom sa priznal, že jedny windowsy má u nich opálených štyridsaťosem rodín. A tak. Druhého lúzera to očividne nezaujímalo ani trochu a začal sa cukať, že ide. Počkaj, počkaj, presviedčal ho lúzer 1. My už hneď skončíme. Chvíľu si očividne užíval pocit, že je IT expert, keď mu ani kamoš nerozumie. Únikové tendencie lúzera 2 sa však stupňovali. Vieš čo? Tak choď kúpiť ešte jednu ploskačku, vyriešil to prvý.
Keď kedysi Bill Gates povedal, že počítač bude na každom stole, až s týmto zrejme nerátal.

streda, júla 07, 2004

Článok o GPRS 

Namiesto textu zasa iba link. Do SME som napísal článok o moblinom pripojení GPRS, akú službu si vybrať a podobne. Ak chcete, je váš.
Inak mám kopu roboty a nič nestíham. Tak ma ospravedlňte.

pondelok, júla 05, 2004

Pred Tescom 

Dnes som bol nakupovať v Tescu. Keď som vyšiel von, oslovila ma mladá počerná občianka: Mladý pán, nekúpite opasok Hugo Boss? Zdá sa mi, že Rómky sú dílerky Bossa, lebo pred časom mi v Trnave taká staršia ponúkala kolínsku. Ktovie, aké im dávajú provízie. Neviem prečo, ale opasok som nechcel. Tak nekúpite "fotografickú kameru" Canon? - skúšala Rómka. Dám vám dobrú cenu. Musel som ju sklamať, ani foťák som nechcel. Tak nemáte aspoň jednu cigaretu, ujo? Zmenila tón dievčina. Som lakomec, nedal som jej. Tak sa dajte aspoň ostrihať - zakričala za mnou pobúrene.
Osviežujúci zážitok v dnešnom lepkavom, sparnom, stojatom dni. Ešteže ide pracovný týždeň.

Testovacia stránka BJD 

Chcem vás poprosiť o pomoc, samozrejme v prípade, ak sa vám chce. V agentúre Rock Pop Bratislava ma požiadali, aby som inovoval stránku BJD. Keďže v Gratexe už nejsou lidi na takéto veci, robím ju sám. Nie som zástanca nejakých veľkých dizajnérskych exhibícií a ani nie som grafik, tak som išiel striktne po obsahu. Skúste sa na to pozrieť a napísať mi pripomienky, čo by sa vám ešte páčilo a podobne. Visí na tejto adrese. Srdečná vďaka.

sobota, júla 03, 2004

Paranoja 

Sedím v robote na rýchlej linke a pozerám na www.download.com, čo užitočné by som si stiahol. Časy, keď som inštaloval kadejaké smetie a každé dva mesiace som si musel preinštalovávať systém, su už preč, som rád že mi to chodí a na takéto zábavky nemám čas. Ale je dobré občas pozrieť, čo majú ľudia radi, aby som nezaspal dobu. Napríklad som si obľúbil browser FireFox (napriek počiatočnej nedôvere) a dal som si ho ako hlavný prehliadač. Skúste ho, je malý a rýchly.
No ale k tomu download.com - pozrel som si najobľúbenejšie programy. To je reprezentatívny prieskum toho, čo ľudia reálne používajú. Osem z päťdesiatich najpopulárnejších programov sú všelijakí policajti proti trójskym koňom, špionážnym rezidentným programom a podobným neželaným návštevníkom. Niekoľko ďalších je určených aj na blokovanie pop-up (vyskakovacích) okien. Tak sa mi zdá, že z internetu, územia slobody, sa stáva zóna paranoje. A obavy sú namieste. Tiež som dobre zaistený. Zistil som, že antivírus nestačí odkedy som dva večery bojoval so sviňou searchpage.html, ktorá ovládla môj Explorer - vtedy som sa vlastne začal zaoberať myšlienkou, že nemicrosoftský browser nie je až taká blbosť. Treba byť skrátka v strehu, môj firewall Zone Alarm už aj zachytil niekoľko podorzivých aktivít zvonka. Ale tuším ma sused sleduje ďalekohľadom, tak musím končiť. Príjemný deň.

štvrtok, júla 01, 2004

Gmail podla Živě.cz a mfp 

Práve som si prečítal dosť podrobnú recenziu Gmailu na Živě.cz. Nabudúce už napíšem niečo o hudbe, nech tu z toho nie je IT weblog. Ale vec sa má tak, že teraz som veľa písal za plat, takže na toto mi neostával čas ani kapacity. Ale ide víkend.
Práve som sa od kamarátkinej dcéry dozvedel nové slovenské skratky pri chatovaní:
jj - jo jo
nj - no jo
mfp - mám f p**i

This page is powered by Blogger. Isn't yours? Weblog Commenting and Trackback by HaloScan.com